Više od 200 učitelja, nastavnika i profesora iz cijele Hrvatske pitali smo što im je najpotrebnije u radu, a izdvojili su edukacije za rješavanje svakodnevnih izazova u školama. Iako nemaju milijune pratitelja, oni su djeci itekako važni influenceri. Svakoga dana prenose znanja i vještine s kojima će mladi jednoga dana izgraditi bolji svijet, a za to im je potrebna bezuvjetna podrška. Kako bismo im pružili odgovarajuću podršku, u suradnji s A1 Hrvatska organizirali smo seriju besplatnih edukacija za zaštitu učenika u digitalnom dobu.
Naš prvi set edukacija održan je u Osijeku, dana 19., 20. i 21. studenog 2024. godine. Prvoga dana održana je edukacija za učitelje od 1. do 4. razreda osnovne škole pod nazivom „Digitalno odrastanje: Zaštita privatnosti i razgovor o opasnostima“. Edukacija je pokrila teme digitalne sigurnosti i kontrole aktivnosti djece, prepoznavanja i sprječavanja cyberbullyinga, sigurnosti u video igrama i općenito sigurnosti na internetu, problema u grupnim razgovorima te govora mržnje. Kroz edukaciju, učitelji su dobili pristup izrađenim materijalima kako bi uspješno implementirali nova znanja u radu s učenicima i njihovim roditeljima.
Drugoga dana održana je edukacija za nastavnike od 5. do 8. razreda osnovne škole pod nazivom „Sigurna škola: Osnove digitalne zaštite i prevencije“. Edukacija je pokrila teme privatnosti i zaštite identiteta online, opasnosti seksualnog zlostavljanja putem interneta, te teme koje se tiču društvenih mreža i algoritama. Edukacija je za cilj imala pomoći nastavnicima da bolje razumiju digitalne izazove s kojima se susreću učenici te kako im pružiti podršku i zaštitu u online svijetu.
Trećega dana održana je edukacija za profesore srednje škole pod nazivom „Razgovor bez tabua: Suočavanje s izazovima digitalnog svijeta“. Na navedenoj edukaciji poseban naglasak stavljen je na razgovor s učenicima o osjetljivim temama poput slanja eksplicitnog sadržaja i opasnosti seksualnog zlostavljanja putem interneta. Profesori su imali priliku naučiti kako prepoznati rizična ponašanja te primjereno razgovarati s učenicima o ovim temama, bez izazivanja kontraefekta u komunikaciji s roditeljima.
Nakon svake edukacije, učitelji, nastavnici i profesori dobili su materijale sa radionicama koje su osmislili djelatnici Centra za sigurniji internet, a koje oni mogu provesti sa svojim učenicima, te su imali priliku za dodatnu razmjenu iskustava i druženje uz ručak.
Edukacija je bila vrlo interaktivna, sudionici su imali priliku podijeliti svoja različita iskustva, te od djelatnika Centra za sigurniji internet dobiti brojne savjete oko tema koje su ih najviše zabrinjavale.
I vi želite sudjelovati u navedenim edukacijama? Prijavite se putem linka.
Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
Powered by A1 Hrvatska.