Cybertrauma označava psihološku štetu uzrokovanu iskustvima u digitalnom prostoru, uključujući cyberbullying, izlaganje nasilnom sadržaju, krađu identiteta i cybernapade. Za razliku od tradicionalnih oblika traume, cybertrauma može biti trajno prisutna zbog arhiviranja digitalnih podataka i mogućnosti ponovnog oživljavanja traumatičnih iskustava. Ovo područje istraživanja postaje sve važnije s rastućom ovisnošću društva o tehnologiji i internetu.
SPECIFIČNI IZAZOVI CYBERTRAUME
Neprekidna izloženost
Digitalne traume mogu biti intenzivnije jer sadržaj ostaje dostupan, omogućujući ponovnu viktimizaciju. Na primjer, žrtve cyberbullyinga često imaju teškoće u oporavku zbog trajnog prisustva uvredljivih poruka na društvenim mrežama ili drugim platformama.
Anonimnost i eskalacija zlostavljanja
Internet omogućuje anonimno ponašanje, što često dovodi do agresivnijih oblika zlostavljanja nego u stvarnom životu. Ovo povećava osjećaj bespomoćnosti kod žrtava, jer počinitelji ostaju neidentificirani i nekažnjeni.
Psihološki učinci
Iskustva cybertraume često rezultiraju anksioznošću, depresijom, posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP) te smanjenim samopoštovanjem. Kod djece i adolescenata, ove posljedice mogu ometati emocionalni razvoj i akademski uspjeh.
KAKO PRISTUPITI U ULOZI STRUČNJAKA?
Stručnjaci u psihologiji i socijalnom radu trebali bi uzeti u obzir nekoliko ključnih pristupa pri radu s osobama pogođenim cybertraumom:
- Trauma-informirani pristup – ovaj pristup uključuje razumijevanje kako digitalne traume oblikuju emocionalne reakcije i ponašanje. Terapeuti bi trebali omogućiti sigurno okruženje za klijente kako bi mogli podijeliti svoja iskustva bez straha od osude.
- Digitalna pismenost – edukacija o sigurnom ponašanju na internetu, prepoznavanju opasnosti i korištenju zaštitnih mjera ključna je za prevenciju cybertraume. Stručnjaci također trebaju biti svjesni novih trendova i izazova u digitalnom okruženju kako bi mogli bolje podržati svoje klijente.
- Tehnologija u terapiji – digitalne platforme mogu se koristiti kao alat za terapiju, uključujući virtualne grupe podrške ili aplikacije za upravljanje stresom. Međutim, važno je osigurati da su te tehnologije etički osmišljene i sigurne za korisnike.
PREVENCIJA I INTERVENCIJA
Za uspješnu prevenciju i intervenciju potrebno je usklađeno djelovanje roditelja, edukatora, tehnoloških tvrtki i kreatora politika. Posebno je važna regulacija sadržaja na internetu, promocija odgovornog ponašanja na društvenim mrežama te razvoj tehnologija koje minimiziraju izloženost štetnim iskustvima.
Cybertrauma predstavlja rastući izazov u suvremenom društvu. Stručnjaci u području mentalnog zdravlja i socijalnog rada moraju kontinuirano razvijati svoje znanje i alate kako bi učinkovito podržali osobe koje se suočavaju s ovom vrstom traume. Uključivanje multidisciplinarnih strategija ključno je za suočavanje s ovim složenim fenomenom, koji nadilazi granice tradicionalne psihologije i zahtijeva inovativne pristupe i suradnju na globalnoj razini.
Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
Powered by A1 Hrvatska.