Scroll Top

Oprez! Širi se opasan „Superman izazov“

superman nasl

Internetom se širi novi TikTok izazov pod nazivom “Superman izazov” koji predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti djece i mladih. Izazov izgleda tako da se dvije osobe uhvate za ruke, dok im treća osoba skače na ruke, nakon čega ju oni odbace u zrak. Kako smo dio mreže centara za sigurniji internet, saznali smo kako se u Europi dogodilo puno ozljeda radi navedenog izazova, a izazov je nažalost stigao i do Hrvatske.

U startu je važno reći da, u većini slučajeva, djeca i adolescenti ne sudjeluju u izazovima s namjerom da se ozljede, te nisu svjesni da oni mogu biti opasni, već to čine u potrazi za uzbuđenjem. Naša je zadaća razumjeti njihovu zainteresiranost, biti upoznati s najčešćim izazovima, znati kako preventivno djelovati, ali i znati korake koje možemo i trebamo poduzeti ako imamo saznanja da se netko od djece uključio u potencijalno štetni izazov ili smo sami primijetili online izazov na internetu. 

Odrasli – roditelji, stručnjaci u školama i zdravstveni djelatnici – često nisu u dovoljnoj mjeri informirani o fenomenu online izazova. CDC studija iz 2008. godine sa roditeljima djece koja su preminula zbog izazova gušenja je pokazala da 92,9% roditelja nije bilo upoznato s tim izazovom.

Savjeti za odrasle vezano za online izazove

  • Kako bi se spriječile ozbiljne posljedice, važno je aktivno razgovarati s djecom i educirati i njih i sebe o novim trendovima i izazovima. Generalno, uputa je pokazati zainteresiranost za stvari koje su djeci bitne – što podrazumijeva i online izazove. S obzirom da nam algoritmi na društvenim mrežama „serviraju“ ono na čemu ćemo se najvjerojatnije zadržati duže, a da su interesi odraslih osoba i djece različiti – jasno je da odrasle osobe na svojim društvenim mrežama vjerojatno nisu u kontaktu s toliko izazova koliko ih djeca vide na svojim društvenim mrežama. Baš iz tog razloga savjet je da budete otvoreni za razgovor s djecom o ovoj temi i pristupite tome bez osuđivanja i s razumijevanjem njihove motivacije. 
  • Također je važno raditi i na prepoznavanju fizičkih, psiholoških i ponašajnih znakova – npr. tragovi na vratu, hiperemija (crvenilo očiju), učestale glavobolje, dezorijentiranost nakon što je dijete bilo samo, izolacija ili neobična potreba za privatnosti, agresivno ponašanje, teškoće s koncentriranjem, amnezija, kao i različite kliničke manifestacije – epileptički napad i epizode sinkope tipične kod sudionika u opasnim izazovima. Potrebno je osigurati što ranije identificiranje kako bi se provele mjere za smanjenje štete ili moguće smrti.
  • Ističemo i važnost rada na razvoju svjesne i zdrave upotrebe interneta kod mladih. Preporuka je osigurati im pristup dobno primjerenom sadržaju i adekvatni nadzor nad korištenjem interneta.
  • Edukacija djece i mladih je bitna! Neka istraživanja pokazuju snažne dokaze o tome da je edukacija efektivna u promjeni stavova djece o rizicima koji su povezani s ozljedama zbog izazova gušenja. Koristite jasne poruke koje pojačavaju informaciju da namjerno gušenje i druga rizična ponašanja mogu dovesti do smrti.
  • Usmjerite se na emocionalnu podršku adolescentima.
  • Stavite naglasak na prijavu neprimjerenih sadržaja.
  • Radite na razvoju kritičkog mišljenja kod djece. Mišljenja smo da na ovoj temi trebamo kontinuirano raditi. Djeca opasnostima online svijeta nisu izložena samo putem TikToka, izazove pronalazimo i na drugim platformama, ali isto tako treba spomenuti da se djeca i mladi na internetu susreću i s drugim prijetnjama poput vrbovanja, ucjenjivanja, iznuđivanja novca i slično. Razvoj kritičkog mišljenja stoga smatramo ključnim jer nam je krajnji cilj osposobiti djecu i mlade da samostalno donose odluke o svom ponašanju na način koji neće ugroziti niti njih, niti druge. 

Neke od smjernica stručnjaka iz Centra za sigurniji internet vezano za razgovor s djecom o online izazovima slijede u nastavku:

• Rješenje nije oduzeti djeci mobitele i zabraniti im korištenje društvenih mreža. 

• Potrebno je razvijati odnos povjerenja s djecom i iskreno se zainteresirati za njihov online svijet. 

• Educirajte i sebe i djecu te time prevenirajte štetne posljedice. 

• Razgovarajte s djecom o njihovom korištenju interneta. 

• Prijavite neprimjerene sadržaje na društvenoj mreži na kojoj ih zateknete i/ili policiji. 

• Ukoliko imate bilo kakvih pitanja – obratite se Centru za sigurniji internet. 

  • Prepoznajte i pokušajte razumjeti njihovu znatiželju, potrebu za pripadanjem i isprobavanjem novih stvari. 
  • Pošaljite im poruku da ste otvoreni prema tome, spremni na slušanje i učenje o tome zajedno s njima. 
  • Pomozite im da prepoznaju potencijalne rizike te razmotre posljedice (i pozitivne i negativne, kratkoročne i dugoročne, za sebe i za druge). 
  •  Dajte im svoje viđenje i objašnjenje rizika.  
  • Istražite njihovu potrebu koja stoji iza razmišljanja da se uključe u neki izazov te kako ju može zadovoljiti na drugi način. 

Savjeti za djecu i mlade vezano za online izazove

Ako se susretnete s online izazovima – što napraviti? 

  1. STOP: Stani na trenutak 
  2. MISLI: Je li SIGURNO? Je li štetno? Je li stvarno? Je li to nešto što želim dijeliti? Trebam li to prijaviti?    
  3. ODLUČI: Ako je rizično ili štetno, ili ako nisi siguran/na, nemoj to učiniti! Nije vrijedno toga da sebe ili druge dovedeš u rizik. 
  4. DJELUJ: Prijavi štetne/opasne izazove ili zamke, makar da se pojavljuju samo u reklamama. Ne dijeli ih! 

Ako se susretnete s opasnim online izazovom, uputa je slijedeća:  

  • napraviti dokaz,  
  • prijaviti ga na društvenoj mreži i  
  • prijaviti (anonimno/s imenom) Centru za sigurniji internet i/ili policiji.  

Prijava opasnih online izazova je važna jer činite ono što možete kao promatrač i smanjujete šansu da se takav izazov širi dalje.

Podsjećamo, Centar za sigurniji internet je dostupan putem besplatne i anonimne linije 0800 606 606 svakog radnog dana u terminu 08:00-16:00, a putem naše web stranice www.csi.hr može se predati i anonimna prijava neprimjerenog sadržaja. 

Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.   

Powered by A1 Hrvatska.