Scroll Top

Skrivene poruke Emotikona i Algospeaka: Razumijevanje online izražavanja mladih kada je riječ o depresiji, samoozljeđivanju i suicidalnim idejama

emotikoni nas-01

Tumačenje emotikona i “algospeaka” među mladima može se razlikovati po svojoj namjeri i značenju, koja često ovise o kontekstu i geografskoj lokaciji. Iako neki emotikon i “algospeak” mogu ukazivati na tugu ili nevolju, mogu se također koristiti na bezazlen ili šaljiv način. Važno je da roditelji, skrbnici i nastavnici ne donose prebrze zaključke kada naiđu na emojije i “algospeak” koji su povezani s depresijom, samoozljeđivanjem ili suicidalnim mislima.  

Emotikoni  su mnogo više od samo simpatičnih sličica; oni su digitalni jezik koji omogućuje mladima da na jednostavan način izraze složene osjećaje i misli. Mladi često koriste emotikoni  kako bi komunicirali sreću, tugu, ljutnju, uzbuđenje i sve između toga. Međutim, važno je prepoznati da se ovi mali simboli također mogu koristiti kontekstualno za izražavanje depresije, samoozljeđivanja i suicidalnih ideja. Kao roditelji, skrbnici i nastavnici, važno je razumjeti da način na koji mladi koriste emotikone  ponekad može biti indikator njihovog mentalnog stanja. Neki od ovih emotikona mogu uključivati: 

Važno je ne samo da roditelji, skrbnici i nastavnici budu svjesni zabrinjavajućih emotikona , već da također budu upoznati s “algospeakom” koji postaje sve prisutniji na popularnim društvenim mrežama poput TikToka, YouTubea i Instagrama.  

“Algospeak” se odnosi na skup kodiranih riječi ili fraza koje korisnici kreiraju ili koriste kako bi zaobišli filtere za moderiranje sadržaja. Ovaj pristup omogućava korisnicima da objavljuju sadržaj bez da ga platforme uklone ili rangiraju niže zbog upotrebe zabranjenih riječi. Na primjer, umjesto riječi “mrtav”, često se koriste izrazi poput “unalive”. Kao roditelji, važno je biti svjestan ovog trenda i razumjeti njegove implikacije na online sadržaj – neki primjeri uključuju: 

Unalive/un4l1ve = samoubojstvo/mrtav 

Depressi0n = depresija 

Spicy Shower = čin tuširanja s otvorenim ili nedavnim samoozljedama. Značenje: “ljuto” je jer peče 

Sewer Slide = samoubojstvo 

K1ll = ubiti 

Cat Scratches = rezanje 

Barcode = alternativni način označavanja ožiljaka od samoozljeđivanja 

Back to school Necklace = samoubojstvo vješanjem 

NAPOMENA: Nije neuobičajeno da mladi koriste hashtagove # s algospeakom, neki primjeri su: #unalive, #sewerslide, ili #spicyshower. 

Prepoznavanje potencijalne važnosti emotikona i algospeaka samo je prvi korak za roditelje, skrbnike i nastavnike kada su u pitanju pokazatelji depresije, samoozljeđivanja i suicidalnih ideja. Ono što je zaista važno je stvaranje okruženja otvorene, ne osuđujuće komunikacije s vašim djetetom/učenikom. Slijedom navedenog, predlažemo sljedeće korake: 

    Budite pažljivi: Obratite pažnju na digitalne interakcije vašeg djeteta/učenika i emotikone  i algospeak koji koristi. Pratite obrasce ili nagle promjene u njihovom jeziku. 

    Postavljajte pitanja: Kada primijetite nešto neobično ili zabrinjavajuće, pitajte svoje dijete/učenika o tome. Budite nježni i ne osuđujući u svom pristupu. Pokažite im da ste tu da ih podržite. 

    Slušajte aktivno: Kada vam se dijete/učenik povjeri, ponovno slušajte bez osude. Djeca se trebaju osjećati sigurno dijeleći svoje osjećaje s vama. 

    Potražite stručnu pomoć: Ako sumnjate da se vaše dijete/učenik bori sa samoozljeđivanjem ili suicidalnim mislima, ne oklijevajte potražiti stručnu pomoć. Obratite se terapeutu, savjetniku ili stručnjaku za mentalno zdravlje koji vam može pružiti potrebne smjernice i podršku.  

Identificiranje znakova samoozljeđivanja kod vašeg djeteta ili učenika ključno je kako biste im pružili podršku i brigu koju trebaju. 

Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.   

 Powered by A1 Hrvatska.