Scroll Top

Zašto su društvene mreže samo za djecu iznad 13 godina?  

13god nasl

Dobio/la si svoj prvi mobitel, imaš pristup internetu i koristiš ga svakodnevno, ali još uvijek ne smiješ otvoriti svoj prvi profil na TikToku, Instagramu ili Facebooku? Iako nemaš 13 godina, većina tvojih prijatelja ima svoj profil na društvenim mrežama, a tvoji roditelji ti ne dozvoljavaju otvaranje profila? 

Društvene mreže, poput Instagrama, TikToka i Facebooka, mogu izgledati jako zabavno i primamljivo. Na njima možeš dijeliti slike, videe, pričati s prijateljima i gledati zanimljive sadržaje. Iako neki tvoji prijatelji imaju profile na društvenim mrežama, postoji razlog zašto većina društvenih mreža traži da imaš najmanje 13 godina prije nego što možeš otvoriti profil. 

Zaštita privatnosti 

Djeca mlađa od 13 godina često ne znaju dovoljno o tome kako zaštititi svoje podatke na internetu. Na društvenim mrežama dijelimo slike, osobne podatke, lokaciju i još mnogo toga. Ako ne znaš kako postaviti privatnost svog profila, može se dogoditi da nepoznate osobe imaju pristup tvojim informacijama. Netko može “ukrasti” tvoje ime i slike te se lažno predstavljati. Također, netko može zloupotrijebiti tvoje podatke i koristiti ih za neprikladne ili čak ilegalne aktivnosti. Zato je važno znati kako postaviti privatnost kad budeš dovoljno star/a da koristiš društvene mreže. 

Komunikacija s nepoznatima 

Društvene mreže su prvotno osmišljene za međusobnu komunikaciju. Djeca mlađa od 13 godina ponekad ne razumiju koliko može biti opasno razgovarati s nepoznatima na internetu. Može ti se dogoditi da upoznaš nekoga tko se čini kao dijete, u razgovoru s njim saznaš da ima slične interese kao i ti, da voli sve što i sam/a voliš. No, iza ekrana se ponekad može skrivati odrasla osoba koja se lažno predstavlja. Takve osobe mogu koristiti laži i manipulacije kako bi iskoristile djecu, što može biti vrlo opasno. 

Kako komentari i lajkovi utječu na nas 

Komentari, lajkovi, pa čak i broj pratitelja mogu utjecati na to kako se osjećamo. Djeca iznad 13 godina imaju razvijeniju emocionalnu zrelost, pa se lakše nose s kritikama i pritiscima koje društvene mreže mogu donijeti. Ako dobiješ ružan komentar na fotografiju koju si objavio/la, to može utjecati na tvoje raspoloženje. Dok učiš kako se nositi s kritikama i odbijanjima u stvarnom životu, možeš naučiti i kako se nositi s takvim stvarima na internetu. No, važno je da se za to pripremiš i razviješ sigurnost u sebe. 

 Što možeš raditi na internetu do 13. godine? 

Ako si mlađi/a od 13 godina, to ne znači da ne možeš uživati na internetu. Postoje zabavne i sigurne mreže posebno dizajnirane za djecu, poput YouTube Kids ili edukativnih igara na platformi Friv4schools. Možeš istraživati internet uz pomoć roditelja, gledati edukativne sadržaje i učiti nove stvari na siguran način. Također možeš koristiti aplikacije za učenje stranih jezika, ili pak aplikacije za crtanje i kreativno izražavanje. 

Kada napuniš 13 godina, bit ćeš spremniji/a za društvene mreže jer ćeš tada imati više iskustva i znanja o tome kako ostati siguran/na na internetu. Do tada, koristi internet pametno i sigurno uz pomoć roditelja i drugih odraslih osoba kojima vjeruješ! 

Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.  

 Powered by A1 Hrvatska.